Benchmarking. Jak uczyć się od innych?

Obserwacja najlepszych w danej branży może ułatwić drogę do sukcesu. Benchmarking,  bo o nim mowa, to sposób, by dorównać innym, a następnie ich przewyższyć.  Droga do sukcesu jest kręta i pełna przeszkód, jednak odpowiednie przygotowanie, a znacznie tę drogę skrócimy. Na czym opiera się benchmarking? Przeanalizujmy słowa Mario Puzo „przyjaciół trzymaj blisko, wrogów jeszcze bliżej”. To właśnie ta zasada rządzi benchmarkingiem! A wierząc w słuszność słów Puzo, przedsiębiorcy stale obserwują konkurencje. 

mężczyzna rysujący wykres

Benchmarking – historia 

Termin benchmarking może wydawać się obcy i nowy, nic bardziej mylnego! Słowo to zostało wprowadzone do użytku dziennego w Japonii chwilę po II Wojnie Światowej. Japońscy biznesmeni próbowali podglądać metody wykorzystywane przez amerykańskie i europejskie firmy. Oczywiście ich celem było nadrobienie wszystkich opóźnień gospodarczych będących skutkami sytuacji geopolitycznej ówczesnych czasów. Pewnie wiecie, że to właśnie Japonia jest uznawana obecnie za jedno z najbardziej zaawansowanych pod względem technologicznym państw. Wyciągnijmy wnioski! Benchmarki ma sens i przynosi stosunkowo szybkie rezultaty! 

Benchmarking – co porównywać? 

Sprawdź pod lupą działania konkurencji. Benchmark jest tym punktem, który powinien sugerować Ci, jakie działania warto podejmować  i kierować Cię na szczyt swoich możliwości. Co więc warto poddać analizie? 

 • wygląd marki
 • sposób pozycjonowania
 • marketing firmy
 • akcje promocyjne
 • nakłady finansowe przeznaczane na różne gałęzie biznesu
 • decyzje podejmowane w sytuacjach kryzysowych
 • sposób i czas dostaw

To jedynie niektóre z czynników, które warto wziąć pod uwagę planując śledzenie konkurencji. Nie warto ograniczać się do sztywnych zasad, ponieważ wszystkie podejmowanie działania są kompleksowe i uzależnione od indywidualnej sytuacji firmy. 

Przykłady benchmarkingu

Żeby lepiej zobrazować Ci,  czym jest benchmarking, wyobraź sobie, że prowadzisz sklep z odzieżą termoaktywną. Twoja oferta jest skierowana do miłośników sportów zimowych. Sezon trwa w pełni, Twoje efekty są zadowalające, ale mimo wszystko chcesz poprawić swoje wyniki i przygotować się na martwy sezon, gdy zamówień będzie pojawiać się coraz mniej. Co robić?

 • Odwiedź sklep konkurencji. 

Przeanalizuj dokładnie rozmieszczenie zakładek na stronie internetowej. Weź pod uwagę, w jaki sposób komunikują się z odbiorcami. Nie bez znaczenia jest również cena produktów. Wiele osób obecnie szuka tańszych rozwiązań, nie rezygnując jednak z jakości. Ważne jest by te dwie cechy wzajemnie się nie wykluczały. 

Gdy skończysz analizę, przygotuj strategię. Zauważyłeś mocne strony konkurencji albo niedociągnięcia, których warto się wystrzegać? To wszystko jest dla Ciebie na wagę złota. Warto zainwestować w biznes tak, by zmaksymalizować efekty. Sięgaj po inspiracje i obserwuj wzrost zysków. Może okazać się, że dostrzeżesz obszary, na które wcześniej w ogóle nie zwracałeś uwagi.

Kartka papieru z napisem benchmarking

Rodzaje benchmarkingu 

Benchmarking może wydawać się prostym zadaniem. Nic bardziej mylnego. Jest to proces długofalowy i aby był skuteczny musi być przeprowadzany w sposób rzetelny. Należy podchodzić do tego procesu z otwartą głową i być przygotowanym na czasochłonną analizę. 

O tym, jak bardzo złożony jest to proces, świadczy fakt, że wyróżniamy różne rodzaje benchmarkingu

 • wewnętrzny – oznacza przede wszystkim poprawianie efektywności i produktywności w szeregach firmy. Spójność pomiędzy działaniami zapewnia płynną pracę co przekłada się na lepsze wyniki firmy.
 • zewnętrzny [konkurencyjny] –  stosunkowo najtrudniejszy rodzaj benchmarkingu. Dlaczego? Ponieważ polega  na porównywaniu procesów wewnątrz firmy z tymi przeprowadzanymi przez firmy konkurujące.  Nie jest to łatwe, ponieważ firmy niechętnie dzielą się swoimi strategiami, a wszystkie swoje potknięcia starają się ukryć przed czujnym okiem klientów i konkurencji. 
 • funkcjonalny – stosowany gdy chcemy porównać jedynie  konkretne obszary jak np. transport czy procesy zaopatrzeniowe.
 • ogólny –  nazywany również globalnym. Porównujemy procesy, które są uniwersalne bez względu na branże i rodzaj działalności jak np.sposób obsługi klientów czy rodzaj oferowanej dostawy.  

Benchmarking polega na uczeniu się na błędach innych osób. Ten sposób to podstawa, by odkryć swoją strategię biznesową i uniknąć powielania pomyłek. Tak jak wspomnieliśmy, jest to proces długofalowy, który  pozwala jednak zyskać przewagę konkurencyjną i ugruntować swoją pozycję na rynku. Być może jest to właśnie pierwszy krok, jaki należy postawić, by osiągnąć sukces. 

Spis treści

Wycena

  Imię:

  Adres e-mail:

  Numer telefonu (opcjonalnie):

  Wybierz usługę z której chcesz skorzystać:

  Jaki typ strony chcesz stworzyć?

  Czy posiadasz aktualnie stronę internetową?

  Podaj link aktualnej strony:

  Jakie języki powinna obsługiwać strona?

  Jakie podstrony powinna posiadać nowa strona?

  Czy posiadasz listę stron która przypada Ci wizualnie do gustu?

  Podaj linki do stron, które przypadają Ci wizualnie do gustu:

  Dodatkowe uwagi (opcjonalnie)

  Czy posiadasz aktualnie sklep internetowy?

  Podaj link aktualnego sklepu:

  Jakie języki powinien obsługiwać sklep?

  Jakie podstrony powinien posiadać nowy sklep?

  Ile orientacyjnie planujesz mieć produktów w sklepie?

  Czy posiadasz listę sklepów które przypadają Ci wizualnie do gustu?

  Podaj linki do sklepów, które przypadają Ci wizualnie do gustu:

  Dodatkowe uwagi (opcjonalnie)

  Korzystamy z ciasteczek

  Używamy plików cookie, aby poprawić twoje doświadczenie w korzystaniu z naszej strony.

  Czy wiesz, że...

  Jesteśmy agencją, która posiada ceny konkurencyjne nawet dla freelancerów?