Co to jest webinar? Kilka słów o multimedialnym seminarium
Żyjemy w czasach, kiedy komunikowanie się z osobami na drugiej stronie globu nie stanowi żadnego problemu, a przepływ informacji następuje w przeciągu sekund, lub nawet ułamków sekund. W dobie pandemii komunikacja międzyludzka wskoczyła na następny level. Pomyślmy o wideokonferencjach, pracy i nauce zdalnej. Równie popularne stały się również webinary, o których mowa w tym artykule.
Czym jest webinar?
Webinar to seminarium przeprowadzane za pomocą multimediów. Bywa nazywane również webinarium. Nazwa ta powstała z połączenia dwóch słów — seminarium + web. Aby webinar mógł zaistnieć, potrzebny jest organizator, który poprowadzi spotkanie, uczestnicy, no i oczywiście technologia, za której pośrednictwem odbywa się proces komunikacji (stabilne łącze internetowe, urządzenia z mikrofonem, kamerką, możliwością. Obraz, dźwięk i tekst jest emitowany w czasie rzeczywistym, a więc na żywo.
Do czego wykorzystać webinar?
Webinary wykorzystywane są w celu przeprowadzenia spotkań biznesowych, kursów, szkoleń, prezentacji zrealizowanych projektów, czy produktów — zdalnie i za pomocą multimediów.
W dobie pandemii webinary zyskały ogromną popularność, ponieważ są one sposobem na przeprowadzenie zdalnych, wewnętrznych szkoleń firmowych. Wiele firm organizuje również darmowe webinary dla osób z zewnątrz. Jest to pewnego rodzaju forma promocji — zainteresowany użytkownik zdobędzie wiedzę, a w zamian poleci daną firmę lub po prostu zacznie ją postrzegać jako wiarygodną i profesjonalną.
Sposoby na angażujący i ciekawy webinar
Co zrobić, aby uczestnicy webinaru nie przysypiali i nie zanudzili się biorąc udział w spotkaniu w swoich „czterech ścianach”? 🙂
Platformy, na których organizowane są webinary, oferują wiele ciekawych opcji, z których warto skorzystać!
- Zamieszczanie prezentacji, arkuszy kalkulacyjnych, plików wideo, zdjęć, tekstów,
- Udostępnianie ekranu — taka opcja pozwala dynamicznie „oprowadzać” uczestników po swoim pulpicie,
- Przeprowadzanie ankiet, których wyniki i interpretacja są najczęściej omawiane podczas spotkania,
- Linkowanie do konkretnych ofert produktów (na przykład podczas prowadzenia webinaru promocyjnego lub sprzedażowego)
- Pisanie na wirtualnej tablicy
- Oglądanie transmisji na żywo
Webinary oferują masę opcji, które zaciekawią i zaangażują użytkowników!
Webinar a wideokonferencja
Webinar przybiera nieco inną formę, niż wideokonferencja, a przeznaczenie obu tych form komunikacji jest również odmienne.
Webinar zazwyczaj prowadzi kilka osób, które jako jedyne są widoczne i słyszalne, a reszta uczestników ma wyłączone kamerki i mikrofony — pełnią oni funkcję obserwatorów i słuchaczy.
Natomiast wideokonferencja jest nieco bardziej angażującą formą, podczas której każdy z uczestników ma (a raczej powinien mieć) włączoną kamerkę i może włączać się głosowo według uznania. Warto pamiętać o tym, że profesjonalnie zorganizowana wideokonferencja powinna być nadzorowana przez moderatora, który pokieruje spotkaniem i zadba o prawidłową kolejność wypowiedzi.
Wady i zalety webinarów
Zalety
Oszczędność czasu
Uczestnicy nie muszą osobiście fatygować się na wyznaczone miejsce spotkania, nie tracąc tym samym czasu na dojazd. Miejscem spotkania jest wirtualny pokój, do którego dostęp uzyskuje się za pośrednictwem telefonu, laptopa, komputera stacjonarnego, czy tabletu.
Oszczędność pieniędzy
Zorganizowanie stacjonarnego spotkania często wiąże się z dodatkowymi wydatkami, takimi jak wynajęcie sali, czy nawet zorganizowanie symbolicznego poczęstunku. Oczywiście nie możemy zapomnieć o kosztach związanymi z dojazdem. Wirtualne spotkania rozwiązują te problemy — uczestnicy nie muszą ruszać się z domów, a poczęstunek mogą zapewnić sobie sami :).
Lokalizacja nie ma znaczenia
Pracownicy, uczniowie, czy interesanci mogą mieszkać w miejscach rozsianych po całym kraju, a czasem nawet świecie. Webinary likwidują wszelkie ograniczenia związane z lokalizacją.
Zaangażowanie poprzez interaktywność
Wypełnianie ankiet, czy odpowiadanie na pytania dzięki kliknięciom myszki znacznie przyspiesza cały proces pozyskiwania informacji, bez straty czasu na rozdawanie kwestionariuszy, czy długopisów. Ponadto takie interaktywne formy komunikacji są bardzo angażujące i atrakcyjne dla uczestników.
Wady
Dostęp do internetu
Udział lub prowadzenie webinaru wymaga stabilnego, dosyć szybkiego łącza internetowego. Zwłaszcza jeśli podczas spotkania udostępniana jest duża ilość materiałów wideo, czy zdjęciowych.
Konieczność posiadania kamery, mikrofonu i głośnika
Bez nich komunikacja i czynny udział w spotkaniu nie będą możliwe.
Ciche i nierozpraszające środowisko
Remont w mieszkaniu, biegające w tle dzieci, czy szczekające psy nie sprzyjają komunikacji. Warto zadbać o to, aby pomieszczenie, w którym przebywamy, było ciche i nierozpraszające.
Netview Agency — lubimy wirtualne spotkania!
Jeśli jesteś zainteresowany naszymi usługami lub po prostu masz do nas pytanie, możesz umówić się z nami na Zoomie!
To bardzo proste. Wystarczy, że klikniesz tutaj. Zapraszamy do kontaktu również na Facebooku!