Trendy to zjawisko niezwykle płynne i nieuchwytne. Wpływa ono na wiele aspektów naszego życia: modę, wygląd, technologię, akcesoria i wiele innych. Galopującym trendom nie umknie także identyfikacja wizualna, a dokładniej, jej najważniejszy element — logo.
Jeśli chcemy być na topie, musimy nadążać za trendami. W tym wpisie dowiesz się o aktualnych tendencjach w projektowaniu logo.
Modne logo… Czyli jakie?
Stworzenie firmowego logo to pierwszy krok na drodze do budowania silnej i spójnej identyfikacji wizualnej. Wszyscy dobrze wiemy, że gusta są różne — ten sam projekt dla jednej osoby może być arcydziełem, a dla drugiej totalną klapą…
Obecnie, istnieją jednak pewne powtarzalne tendencje w projektowaniu logo — tytułowe trendy, o których mowa w tym wpisie.
Oto kierunki, jakie obierane są przy projektowaniu logo.
Minimalistyczne logo
Czasami im mniej, tym więcej, i tym lepiej… Minimalistyczne logo, które cechuje prostota i mała liczba elementów to bardzo elastyczny znak graficzny, który sprawdzi się w każdej branży. Mała ilość detali pozwala na pomniejszanie i powiększanie bez obawy o to, że któryś z elementów logo rozpłynie się, zaniknie czy „rozjedzie”. Ponadto minimalizm jest bardzo elegancki, a grafiki wykonane w tym stylu cechuje „czystość” i łatwość w odbiorze, czy zapamiętywaniu.
Geometryczne logo
Głównym założeniem jest wykorzystanie podstawowych figur i form oraz połączenie ich w spójną, atrakcyjną całość. Geometryczne kształty, takie jak kwadraty, okręgi, czy trójkąty to elementy, które są znane i dobrze przyswajane przez mózg. Geometria i minimalizm idą ze sobą w parze, a więc podobnie jak w przypadku minimalistycznych logo, geometryczne projekty są równie elastyczne i prezentują się świetnie niemal na każdym nośniku.
Gradient w logo
Kolorystyczne przejścia wracają do łask! Dlaczego? Firmy poprzez zastosowania gradientu w swoich istniejących już logo nadają im świeżości, zachowując przy tym zakodowany już w pamięci odbiorców unikalny styl. Wykorzystanie gradientu może być również ciekawą alternatywą dla trójwymiarowych grafik. Elementy 3D bywają problematyczne w nanoszeniu na różne nośniki i trudno je skalować bez uniknięcia straty w wydźwięku lub estetyce. Gradient dodaje znakowi graficznemu głębi, bez konieczności przenoszenia go w „trzeci wymiar”.
Unikatowe czcionki
Programy graficzne oferują tysiące rozmaitych fontów. Mimo dużego wyboru czcionek, żadnej z nich nie można określić unikalną. Jeśli chcesz, by napis będący częścią logo był niepowtarzalny i tylko „Twój”, zleć grafikowi wykonanie oryginalnej czcionki. Innym sposobem jest przerobienie istniejącego już fontu. Warto wspomnieć o tym, że wykonany „napis”, będący nazwą firmy nazywamy logotypem i niekoniecznie musi występować w parze ze znakiem graficznym, zwanym sygnetem. Oryginalnie przygotowany tekst, rzucający się w oko może być wystarczający — pomyślmy na przykład o Coca-Coli, rynkowym gigancie.
Ile kosztuje logo?
Cena logo zależy od przebiegu całego procesu projektowania, a nie tylko finalnego projektu. Właśnie dlatego sprecyzowanie ceny logo jest niezwykle trudne. Możesz skorzystać z usług początkującego grafika i zapłacić 200 zł. Możesz też powierzyć wykonanie logo profesjonalnej agencji, która stworzy indywidualny, dopasowany do Ciebie projekt. Warto pamiętać o tym, że grafik-amator nie przeprowadzi dla Ciebie analizy rynku, nie zapozna się z konkurencją, nie stworzy całej strategii wizerunkowej firmy, w przeciwieństwie do profesjonalnej firmy.
Ty sam zdecydujesz, kto wykona dla Ciebie logo. Jeśli jednak kiedyś zdecydujesz się na skorzystanie z usług agencji, dobrze zastanów się czego oczekujesz i nie szczędź projektantowi szczegółów — grafikowi ułatwisz pracę, a sam zaoszczędzisz na poprawkach.
Generator logo — objawienie czy strzał w kolano?
Logo całkowicie za darmo? Czy to nie brzmi pięknie?
Pewnie wydaje Ci się, że jako firma zarabiająca na indywidualnych projektach logo, będziemy stanowczo odradzać Ci korzystania z generatorów… Absolutnie nie!
Jednak wyobraź sobie, że Twoja firma zaczyna się rozkręcać, generując coraz większe zyski i zyskując popularność na całym świecie dzięki świadczonym usługom i wysokiej jakości produktom. A Twoje logo to darmowy gotowiec… Ale klapa. Uwaga, może być jeszcze gorzej! Generator logo korzysta z gotowych szablonów i elementów, sklejając je w „sensowną” całość. Istnieje więc szansa, że inna firma będzie miała bardzo podobny lub identyczny znak graficzny!
Czy warto ryzykować?
Jeśli jednak rozkręcasz działalność „na próbę”, z małym nakładem finansowym, licząc na łut szczęścia, skorzystaj z generatora. Czemu nie? Jeśli Twój biznes wypali, zawsze możesz zlecić rebranding Twojego logo profesjonalnej firmie. W tym miejscu nieśmiało napomkniemy o tym, że nasza agencja zajmuje się zarówno projektowaniem logo od podstaw, rebrandingiem, jak i tworzeniem całej identyfikacji wizualnej.
Zapraszamy do kontaktu!