Reklama w mediach społecznościowych – Facebook czy Instagram?

Z serwisów społecznościowych takich jak Facebook czy Instagram korzystają miliony ludzi z całego świata. Użytkownicy korzystają z social mediów z różnych powodów: towarzyskich, komunikacyjnych, sprzedażowych itd. Dla wielu z nich strony takie jak Facebook są alternatywą dla wyszukiwarek — poszukują tam interesujących ich zagadnień, usług i produktów.

Reklama w mediach społecznościowych — zwiększ swoją widoczność w sieci.

Jak podaje serwis statista.com, w trzecim kwartale 2021 roku Facebook miał ponad 2,9 miliarda aktywnych użytkowników na całym świecie (miesięcznie). Natomiast Instagram ma obecnie około 1 miliarda aktywnych użytkowników.

Duża liczba użytkowników to równie duża liczba osób, które mogą być potencjalnie zainteresowane Twoimi usługami lub oferowanymi produktami. Warto reklamować się w mediach społecznościowych, gdyż mają one niezwykle wysoki potencjał marketingowy.

Profil w social media to Twoja internetowa wizytówka

Często pierwszą rzeczą, jaką robi zainteresowany Twoją firmą klient, jest wyszukanie strony internetowej lub firmowego profilu na Facebooku, czy Instagramie. Jeśli klient nie dotrze do Twojej firmy internetowo, to pojawia się problem. W głowie użytkownika automatycznie pojawiają się myśli takie jak:

 • czy ta firma w ogóle istnieje,
 • jak mam się z nimi kontaktować, jeśli nie przez Internet,
 • nie mam dostępu do opinii innych klientów tej firmy,
 • dam sobie spokój i poszukam czegoś innego.

Daj swojemu klientowi możliwość poznania Ciebie i Twojej firmy przez Internet. Musisz postawić się na jego miejscu i zrozumieć, że w obecnej dobie internetu, dostęp do informacji powinien być bardzo łatwy, i najlepiej, żeby te informacje znajdowały się w jednym miejscu. Jedno kliknięcie i masz wszystko, jak na tacy.

Facebook, a Instagram — podobieństwa i różnice.

Właścicielem obu tych platform jest Mark Zuckerberg, który w 2012 roku wykupił Instagrama od Kevina Systorma. Od tego czasu Instagram zyskał na popularności i obecnie korzysta z niego około miliard użytkowników.

Czym właściwie różnią się obie te platformy?

Warto zacząć od idei, jakie przyświecały twórcom obu tych serwisów społecznościowych. Facebook miał być pierwotnie platformą społecznościową, zrzeszająca użytkowników z całego świata. Jednak wraz z upływem lat, Facebook zyskał dziesiątki innych funkcji i obecnie jest potężnym medium informacyjnym, komunikacyjnym i reklamowym.

Instagram miał być miejscem, które będzie pełnić rolę swego rodzaju pamiętnika, gdzie użytkownicy będą dzielić się z innymi zdjęciami uwieczniającymi chwile. Można powiedzieć, ze Instagram jest medium „bardziej obrazkowym”, niż Facebook, i właśnie ta obrazkowość jest istotą Instagrama.

Systemy reklamowe

Instagram Ads i Facebook Ads to uniwersalne narzędzia marketingowe, które umożliwiają użytkownikom dotarcie z ich przekazem reklamowym do wcześniej określonej przez nich grupy docelowej. Systemy reklamowe obu tych platform są dosyć podobne — określasz cel reklamowy kampanii, wiek, lokalizację i zainteresowania potencjalnych odbiorców wybierasz grupę docelową i ustalasz dni, godziny i częstotliwość emisji.

Kampanie na social mediach można przeprowadzić samemu, jeśli jednak nie masz w tym doświadczenia, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji medialnej, która pomoże Ci osiągnąć wysokie zasięgi.

Promocja w mediach społecznościowych — Facebook czy Instagram?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jednak sam fakt, że Facebook jest medium informacyjnym i ma charakter bardziej „tekstowy”, a Instagram to serwis „rozrywkowo-obrazkowy” może być dla Ciebie wskazówką.

Załóżmy, że Twój produkt, czy usługa mają zachwycać estetyką i wyglądem, przyciągać swoją wizualną atrakcyjnością, a do jego sprzedaży wystarczy wzrokowe zaspokojenie ciekawości — wtedy Instagram wydaje się być lepszą opcją niż Facebook. Jednocześnie promowany produkt musi być czymś znajomym dla odbiorców. Na przykład butelka perfum, niezależnie od swojego wyglądu zazwyczaj zostaje zidentyfikowana przez odbiorcę jako „butelka perfum”. Natomiast jeśli planujemy promować produkt nieco bardziej złożony i zaawansowany np. nowoczesny odkurzacz samojezdny, to samo atrakcyjne zdjęcie może być niewystarczające, ponieważ nie wszyscy użytkownicy znają ten produkt.

Z zaawansowanymi specyfikacjami i informowaniem użytkowników o wiele lepiej radzi sobie Facebook. Pozostając przy przykładzie odkurzacza, zamieszczane na Facebooku posty mogą dostarczyć użytkownikom wszelkie potrzebne informacje poparte zdjęciem produktu. Jeśli użytkownik ma jakieś pytanie, to może wysłać do Ciebie wiadomość lub skomentować post.

Warto dodać, że Facebook i Instagram to świetne narzędzia do komunikacji. System komentarzy, wraz z możliwością komentowania postów i oznaczania innych użytkowników to świetny sposób na nawiązywanie kontaktów czy to z klientami, czy z potencjalnymi  partnerami. Czasami jeden chwytliwy komentarz może stać się viralem i zwiększyć popularność Twojej firmy.

Dla maksymalnej skuteczności i osiągnięcia wysokich zasięgów i sprzedaży zalecane jest stosowanie promocji zarówno na Facebooku, jak i Instagramie. Jeśli jednak masz ograniczony budżet, to nic nie szkodzi. Przetestuj, która z tych opcji będzie dla Ciebie lepsza.

Netview Agency — poprowadzimy Twoje social media!

Jesteśmy w stanie poprowadzić Twój profil na Facebooku czy Instagramie od A do Z.

 • Przygotujemy dla Ciebie strategię reklamową i harmonogram emisji postów,
 • Z indywidualnym podejściem zaprojektujemy grafiki do publikowanych postów,
 • Nasi copywriterzy stworzą dla Ciebie unikalne i chwytliwe treści,
 • Otrzymasz od nas comiesięczny raport, w którym przedstawimy Ci wnioski i rezultaty kampanii.

 

Zobacz, jak prowadzimy nasz profil na Facebooku – kliknij!

 

Spis treści

Wycena

  Imię:

  Adres e-mail:

  Numer telefonu (opcjonalnie):

  Wybierz usługę z której chcesz skorzystać:

  Jaki typ strony chcesz stworzyć?

  Czy posiadasz aktualnie stronę internetową?

  Podaj link aktualnej strony:

  Jakie języki powinna obsługiwać strona?

  Jakie podstrony powinna posiadać nowa strona?

  Czy posiadasz listę stron która przypada Ci wizualnie do gustu?

  Podaj linki do stron, które przypadają Ci wizualnie do gustu:

  Dodatkowe uwagi (opcjonalnie)

  Czy posiadasz aktualnie sklep internetowy?

  Podaj link aktualnego sklepu:

  Jakie języki powinien obsługiwać sklep?

  Jakie podstrony powinien posiadać nowy sklep?

  Ile orientacyjnie planujesz mieć produktów w sklepie?

  Czy posiadasz listę sklepów które przypadają Ci wizualnie do gustu?

  Podaj linki do sklepów, które przypadają Ci wizualnie do gustu:

  Dodatkowe uwagi (opcjonalnie)

  Korzystamy z ciasteczek

  Używamy plików cookie, aby poprawić twoje doświadczenie w korzystaniu z naszej strony.

  Czy wiesz, że...

  Jesteśmy agencją, która posiada ceny konkurencyjne nawet dla freelancerów?