UX Design – co to jest i dlaczego warto go wykorzystać?

UX Design – co to jest i dlaczego warto go wykorzystać?

Użytkownik wchodzi na Twoją stronę internetową — w tym momencie zaczyna się walka z czasem. Pierwsze kilka sekund jest kluczowe, gdyż w tym czasie odwiedzający podejmuje decyzję. Opcje są dwie: pozostaje na stronie lub ją opuści. Jako właściciel strony internetowej czy sklepu online, powinieneś zadbać o to, aby Twoja witryna zatrzymywała osoby, które mogą być potencjalnymi klientami. Istnieją firmy i projektanci, którzy specjalizują się w przygotowywaniu stron funkcjonalnych i w pełni przystępnych użytkownikom na podstawie badań UX.  W tym artykule dowiesz się czym jest projektowanie UX i dlaczego powinieneś wdrożyć je na swojej stronie.

UX. Co to właściwie jest?

Zacznijmy od rozwinięcia skrótu. UX – user experience (z ang. doświadczenie użytkownika). User experience to wrażenia, jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania z danego produktu czy usług. Jako że jesteśmy agencją interaktywną działającą w sieci, wyjaśnimy czym jest UX przy projektowaniu stron.

Strony często swoją strukturą przypominają labirynt — skomplikowany, pełen różnych zakątków i oferujący dziesiątki możliwych do obrania dróg. W interesie właściciela firmy, jak i wykonawcy projektu leży, aby każda osoba wchodząca na konkretny adres www poruszała się po nim płynnie, bez zawahań, unikając ślepych zaułków. Wizyta na stronie ma być relaksującym spacerkiem, a nie wycieńczającym sprintem, i właśnie tutaj na scenie pojawia się UX. Wrażenia po odwiedzeniu strony mają być pozytywne. Dlatego właśnie wykonuje się masy badań, testów i prób. Wszystko po to, aby odnalezienie informacji, produktów czy usług na stronie było łatwe i aby szybko można było dokonać konkretnej akcji np. zakupu.

Kim jest i co robi UX designer?

Projektant UX to osoba, która odpowiada za projektowanie doświadczeń odbiorcy. Jego zadaniem jest zadbanie o to, aby użytkownik „przeszedł” przez stronę w satysfakcjonujący i przyjemny sposób. Odpowiada on więc za sposób, w jaki przebiegać będą wszelkie interakcje na stronie, bada i testuje różne rozwiązania, współpracując przy tym z grafikami i programistami, którzy wdrażają jego pomysły.

Audyt UX — przebadaj swoją stronę!

Audyt UX, zwany inaczej audytem użyteczności to kompleksowy przegląd strony internetowej pod kątem funkcjonalności i przystępności. Audyt strony internetowej to sposób na zrozumienie potrzeb Twoich potencjalnych klientów. Dostrzeż problemy, jakie napotykają na stronie i zareaguj — wprowadź poprawki. Wszystko po to, aby spełnić oczekiwania odwiedzających i budować ich pozytywne doświadczenia. Strona internetowa to Twoja wizytówka w sieci. Zadbaj o nią.

Dlaczego warto wdrożyć UX na stronie internetowej?

Im lepiej odwiedzający czuje się na Twojej stronie, tym więcej czasu jej poświęci. Powiedzenie „czas to pieniądz” nie wzięło się znikąd — sprawdza się również w tematyce projektowania UX! Każda sekunda, którą użytkownik spędzi, przeglądając witrynę, przybliża go do podjęcia decyzji zakupowej. Poza zyskiem ze sfinalizowanej transakcji możesz liczyć na rekomendacje czy udostępnienie adresu. Warto również wspomnieć o kwestii wizerunkowej. Pięknie wykonana strona, z wyeksponowanym logo, utrzymana w firmowej kolorystyce, którą przegląda się z przyjemnością, wpłynie na sposób postrzegania Twojej marki. Internet to potężne narzędzie wizerunkowe, z którego warto korzystać. 

Nie jesteś pewien, czy strona spełnia oczekiwania użytkowników? Skontaktuj się z nami. Rozwiejemy Twoje wątpliwości i odpowiemy na wszelkie pytania. Z chęcią przeprowadzimy dla Ciebie audyt UX strony i zadbamy o to, aby Twój internetowy labirynt pozbawiony był ślepych zaułków ;).

Spis treści

Wycena

  Imię:

  Adres e-mail:

  Numer telefonu (opcjonalnie):

  Wybierz usługę z której chcesz skorzystać:

  Jaki typ strony chcesz stworzyć?

  Czy posiadasz aktualnie stronę internetową?

  Podaj link aktualnej strony:

  Jakie języki powinna obsługiwać strona?

  Jakie podstrony powinna posiadać nowa strona?

  Czy posiadasz listę stron która przypada Ci wizualnie do gustu?

  Podaj linki do stron, które przypadają Ci wizualnie do gustu:

  Dodatkowe uwagi (opcjonalnie)

  Czy posiadasz aktualnie sklep internetowy?

  Podaj link aktualnego sklepu:

  Jakie języki powinien obsługiwać sklep?

  Jakie podstrony powinien posiadać nowy sklep?

  Ile orientacyjnie planujesz mieć produktów w sklepie?

  Czy posiadasz listę sklepów które przypadają Ci wizualnie do gustu?

  Podaj linki do sklepów, które przypadają Ci wizualnie do gustu:

  Dodatkowe uwagi (opcjonalnie)

  Czy wiesz, że...

  Jesteśmy agencją, która posiada ceny konkurencyjne nawet dla freelancerów?